APO 2017
How to write the project application
Přednášející: Ing. Martin Dítě
Ing. Martin Dítě
Martin Dítě je odborníkem na dotační problematiku, je konzultant, lektor a autor publikací v oblasti dotací s příslušným VŠ vzděláním a více než 18 letou odbornou zkušeností. Martin je autorem několika dotačních portálů monitorujících veškeré dotační příležitosti v ČR, např. . www.dotaceonline.cz, má rozsáhlé zkušenosti s přípravou projektové dokumentace v celém jeho rozsahu jak u neinvestičních, tak i investičních projektů, včetně nastavení financování a spolufinancování projektů a řízení širokého týmu poradců. Má velké zkušenosti s obsahovým i finančním řízením řady národních i mezinárodních projektů i v rámci komunitárních programů.
Vzdělání - Vysoká škola ekonomická v Praze, obor Podniková ekonomika a management, vedlejší specializace Evropská ekonomická integrace a fondy EU.
V pátek 3. a sobotu 4. listopadu si účastníci Akademie prakticky zkoušeli psát projekty na různé typy výzev.
Workshopem provázel zkušený lektor pan Martin Dítě.
Tým AIFP
PR: Press Release, How to Create a Magazine, Bulletin (Content, Distribution, etc.)
Přednášející: Bohdana Rambousková
Bohdana Rambousková
Bohdana Rambousková se zaměřuje na oblast komunikace a PR v neziskovém sektoru. V posledních šesti letech pracovala zejména pro festivaly – festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, festival otevřených domů Open House Praha a LGBT festival Prague Pride. V neziskové praxi vychází ze zkušeností, které získala v kreativních odděleních reklamních agentur. Ráda se čas od času odstěhuje do zahraničí, naposledy pobývala v Jemenu, kde pracovala pro Rozvojový program OSN.
APO účastníci se ve dnech 6. a 7. října vzdělávali v oblasti PR pro neziskový sektor, workshop vedla paní Bodhdana Rambousková.
Tým AIFP
Communication in crisis and stressful situations
Přednášející: PhDr. Milada Záborcová, Ph.D.
PhDr. Milada Záborcová, Ph.D.
PhDr. Milada Záborcová, Ph.D. je lektorka komunikačních dovedností a konzultantka. Od roku 2002 působí aktivně v oblasti vzdělávání ve veřejné i soukromé sféře, v sociálních službách a v neziskovém sektoru. Ve svých kurzech a workshopech se zaměřuje zejména na podporu a zlepšování mezilidských vztahů, její doménou je krizová komunikace. Zabývá se řešením konfliktů při práci s lidmi, zvládáním změn, stresových situací a rozvojem emočních dovedností. Je členkou expertního týmu, který je v ČR lídrem v oblasti zavádění age managementu a pozitivního zohlednění věku a potenciálu lidí, členkou pracovních skupin zaměřených na vzdělávání starších dospělých a seniorů při AIVD a MPSV.
V pátek 22. a sobotu 23. září proběhly workshopy na téma Komunikace v krizových a zátěžových situacích. Oba dva dny vedla paní Milada Záborcová.
APO Summer School III.
Přednášející: Christoph Kranich/Forum Patientenvertretung in HamburgDr Jackie Street, BSc (Hons), PhD, Grad Dip PHCHeidi LivingstoneMUDr. Pavel Vepřek
Christoph Kranich
Christoph Kranich je spoluzakladatelem německé Národní aasociace poradenských center pro pacienty a pacientské organizace (německy Bundesarbeitsgemeinschaft der Patientenstellen; BAGP).
Od roku 1995 řídí oddělení pro zdravotnictví a pacienty ve Středisku pro spotřebitele v hamburku (Verbraucherzentrale).
V letech 2004 – 2008 pracoval jako zástupce pacientů v Gemeinsamer Bundesausschuss, což je nejvyšší výkonný orgán profesního svazu německých lékařů, zubařů, svazu nemocnic a zdravotních pojišťoven.
Od roku 2011 působí jako poradce v organizaci Forum Patientenvertretung in Hamburg (www.patienten-hamburg.de).
Dr Jackie Street, BSc (Hons), PhD, Grad Dip PHC
Jackie Street je vedoucí výzkumnou pracovnicí a vyučující na univerzitě v jihoaustralském městě Adelaide. Věnuje se bádání v oblasti v oblasti ochrany veřejného zdraví. Na mezinárodním poli se jí podařilo vybudovat povědomí o nutnosti zapojení veřejnosti do procesu rozhodování o veřejných zdrojích a do hodnocení nákladové efektivity zdravotnických technologií (HTA).
Mezi lety 2010 a 2016 pracovala jako vedoucí pracovní skupiny Zájmy pacientů a občanů v organizaci Health Technology Assessment international (jde o mezinárodní fórum expertů na HTA). Cílem skupiny je celosvětově podporovat zapojení pacientů a občanů do procesu hodnocení nákladové efektivity. V současné době je členkou skupiny HTA-Aus, jež sleduje obdobný cíl v Austrálii.
Dříve přispívala do časopisu International Journal of Technology Assessment in Healtchcare, nyní zasedá v redakční radě tří dalších mezinárodních periodik včetně titulu Research Involvement and Engagement.
Byla poradkyní australské vlády ve věcech začleňování pacientů do HTA. Je spoluautorkou nedávno publikované knihy Patient Involvement in Health Technology Assessment (Springer, 2017).
Heidi Livingstone
Heidi Livingstone pracuje od roku 2005 pro britský institut NICE (National Institute for Health and Care Excellence). V rámci programu PIP (Public Involvement Programme)
je zodpovědná za zapojení pacientů a veřejnosti do hodnocení nákladové efektivity zdravotnických technologií (HTA), a to včetně hodnocení vysoce specializovaných technologií, diagnostických postupů atp.
Pracuje s jednotlivými pacienty, ošetřovateli nemohoucích pacientů i s představiteli pacientských organizací.
Je členkou skupiny Zájmy pacientů a občanů v rámci fóra Health Technology Assessment international a spolu s kolegy na mezinárodní úrovni pracuje na zlepšení zapojení pacientů do procesu HTA, zejména v oblasti léčivých přípravků.
Heidi Livingstone taktéž autorsky přispěla do knihy spoluautorkou knihy Patient Involvement in Health Technology Assessment.
Je kvalifikovanou lektorkou. Mezi její profesní zkušenosti se řadí i působení v public relations a práce pro veřejné instituce zaměřené na vzdělávání v oblasti péče o zdraví.
MUDr. Pavel Vepřek
Vážení účastníci APO,
ke stažení prezentace všech přednášejících na APO letní škole III. jsou pouze pro registrované.
On-line campaign planning and social media
Přednášející: Mgr. Kateřina Švidrnochová/Neziskovky.cz
Mgr. Kateřina Švidrnochová
Kateřina Švidrnochová se zaměřuje na oblast marketingu, public relations a vzdělávání pomocí internetu a sociálních sítí. Specializuje se na plánování online kampaní a analýzy komunikačních strategií malých podniků. Od roku 2007 koordinovala dvě desítky mezinárodních i tuzemských vzdělávacích projektů, spolupracuje s nadací Neziskovky.cz, AIFP, agenturou Vox. Neziskovým a vzdělávacím organizacím připravuje školení na míru s cílem nakopnout jejich vlastní promo, a to nejen na internetu. Mimo jiné pracovala jako manažerka výzkumné infrastruktury zaměřené na nanotechnologie a věnovala se PR a marketingu v oblasti vědy a výzkumu. Velmi dobře se orientuje v dotační politice, fundraisingu a problematice vedení týmů. Má odbornou kvalifikaci Marketingového manažera CIMA A.
V pátek 8. září a sobotu 9. září se účastníci Akademie zdokonalovali v používání internetu a sociálních médií jako silného nástroje se zaměřením na neziskový sektor. Vedla ho zkušená lektorka Kateřina Švidrnochová.
Taxes and accounting for NGOs
Přednášející: Ing. Miroslava Zbořilová
Ing. Miroslava Zbořilová
Ing. Miroslava Zbořilová vystudovala Vysokou školu ekonomickou. V neziskovém sektoru pracuje od roku 1999. V průběhu let zastávala pozice účetní, ekonoma, metodika a finančního manažera evropských dotací. Od roku 2008 jako OSVČ nabízí podnikatelům i neziskovým organizacím zpracování účetnictví a ekonomické a účetní poradenství. Semináře na daně a účetnictví vedené touto lektorkou jsou zaměřeny prakticky a zahrnují průřez všemi oblastmi ekonomiky neziskové organizace.
V pátek 16.6.2017 a v sobotu 17. 6.2017 proběhl seminář na téma Daně a účetnictví pro neziskové organizace s paní Miroslavou Zbořilovou.
Materiály ke stažení naleznete v ZIP verzi po přihlášení do intranetu.
Tým AIFP
Legislation, Rights and obligations of patients
Přednášející: MUDr. Mgr. Jolana Těšínová
MUDr. Mgr. Jolana Těšínová
Jolana Těšinová je přednostkou Ústavu veřejného zdravotnictví a medicínského práva 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Je předsedkyní Společnosti medicínského práva České lékařské společnosti J. E. Purkyně, členkou Etické komise Ministerstva zdravotnictví ČR, organizátorkou Kongresu medicínského práva v ČR. Je vedoucím autorem mezioborové publikace Medicínské právo (C.H.Beck, 2011). Vyvíjí dlouhodobě vzdělávací, konzultační a publikační činnost v oblasti medicínského práva.
Ve dnech 2. a 3. června proběhl seminář s tématem „Legislativa, Práva a povinnosti pacient, který vedla paní MUDr., Mgr. Jolana Těšinová.
EU grants and programs, Structural funds
Přednášející: Mgr. Kristýna MixováMgr. Lukáš Heřtus
Mgr. Kristýna Mixová
Vedoucí oddělení podpory projektů v oblasti veřejné správy a sociální integrace,
odbor podpory projektů (86)
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Mgr. Lukáš Heřtus
Koordinátor komunikačních aktivit o ESI fondech v Eurocentru Praha
Oddělení publicity EU
Ministerstvo pro místní rozvoj
Ve dnech 19. a 20. května proběhl seminář s tématem „EU granty, programy, strukturální a investiční fondy“, kterým vás provedli zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva pro místní rozvoj.
Fundraising - Personal and corporate donors
Přednášející: Petr Machálek
Petr Machálek
Vystudoval sociologii a politologii na Fakultě sociálních studií MU v Brně, kde v současné době učí kurzy Fundraising a projektový management, Dotační politiku EU a Základy práce v NNO. V minulosti například působil jako ředitel Hnutí DUHA a ředitel občanského sdružení Ratolest Brno. Spoluzaložil a vedl koalici Za snadné dárcovství, která se zaměřuje na odstraňování bariér v oblasti individuálního fundraisingu. Od března 2013 působí na „volné noze“ jako lektor, facilitátor a konzultant pro české i zahraniční nevládní organizace. Soustředí se na témata spojená s fundraisingem, PR a médii, plánováním a vedením občanských kampaní nebo organizačním rozvojem. Dále pak připravuje a vede strategická a fundraisingová plánování i jiné procesy.
V pátek 28.4.2017 a v sobotu 29.4.2017 proběhl seminář na téma Fundraising s panem Petrem Machálkem.
Prevention of burnout syndrome (Motivation and cooperation of employees and volunteers)
Přednášející: PhDr. Marta Boučková/Středisko praktické psychologie s.r.o.
PhDr. Marta Boučková
PhDr. Marta Boučková vystudovala FF UK v Praze, obor Psychologie a obor Výchova a vzdělávání dospělých.
Od roku 1994 provozuje soukromou praxi a řídí společnost Středisko praktické psychologie s.r.o.
Specializuje se na aplikovanou poradenskou psychologii. Její psychologický přístup vychází z kognitivně behaviorální psychologie.
Ve své privátní praxi pracuje s klienty, kteří se zaměřují na vlastní osobnostní rozvoj, ale současně pomáhá i klientům, kteří řeší své krize osobní, partnerské či manželské.
Jako specialista na bilanční diagnostiku dlouhodobě spolupracuje s firmami z pozice externího poradce pro oblast mezilidských vztahů, ladění týmu i pro oblast individuálního osobnostního rozvoje a cíleného řízení profesní kariéry.
V posledních letech velká část jejích odborných aktivit směřuje do oblasti individuální práce se stresem, ať už formou vzdělávací (realizace workshopů) či diagnostickou.
Ve dnech 7. - 8. 04. 2017 proběhla předáška na téma "Syndrom vyhoření," seminář vedla paní doktorka Marta Boučková.
Workshop: Personal development of NGOs managers
Přednášející: PhDr. Milada Záborcová, Ph.D.
PhDr. Milada Záborcová, Ph.D.
PhDr. Milada Záborcová, Ph.D. je lektorka komunikačních dovedností a konzultantka. Od roku 2002 působí aktivně v oblasti vzdělávání ve veřejné i soukromé sféře, v sociálních službách a v neziskovém sektoru. Ve svých kurzech a workshopech se zaměřuje zejména na podporu a zlepšování mezilidských vztahů, její doménou je krizová komunikace. Zabývá se řešením konfliktů při práci s lidmi, zvládáním změn, stresových situací a rozvojem emočních dovedností. Je členkou expertního týmu, který je v ČR lídrem v oblasti zavádění age managementu a pozitivního zohlednění věku a potenciálu lidí, členkou pracovních skupin zaměřených na vzdělávání starších dospělých a seniorů při AIVD a MPSV.
Ve dnech 17. - 18. 3. 2017 proběhla předáška na téma "Osobní rozvoj," kterou vedl paní doktorka Milada Záborcová.
Materiály z naleznete po přihlášení na intranetu.
Financial planning of NGOs
Přednášející: RNDr. Alena Beránková
RNDr. Alena Beránková
RNDr. Alena Beránková vystudovala Matematicko - fyzikální fakultu UK a po jejím ukončení byla až do roku 1991 členkou vědeckého týmu v oblasti psychiatrie v Psychiatrickém centru Praha. V roce 1991 společně se dvěma kolegy založila Psychoterapeutickou a psychosomatickou kliniku ESET, kde pracovala jako ředitelka až do roku 1998. Poté se začala věnovat neziskovému sektoru a to jak v oblasti psychiatrie (Fokus Praha), tak v oblasti drogových závislostí (Úřad vlády ČR). V roce 2006 nastoupila do Nadace rozvoje občanské společnosti, kde měla na starost finanční řízení nadace i zahraničních a tuzemských programů, které nadace administrovala. Svou činnost finanční ředitelky zde ukončila v roce 2012. V této době se začala intenzivně věnovat standardům finančnímu řízení v neziskovém sektoru. V letech 2008 až 2010 učila na 1. lékařské fakultě UK, katedře Adiktologie, předmět Základy finančního managementu. V současné době pracuje jako finanční ředitelka v Institutu dokumentárního filmu.
Ve dnech 10.-11.2.2016 proběhl první APO seminář roku 2017 na téma Finanční plánování, které vedla paní RNDr. Alena Beránková.