APO Bulletin – březen 2020 (č. 6)
18.03.2020 Aktualizováno: 01.03.2021
Přinášíme vám šestého číslo našeho APO Bulletinu, měsíčního newsletteru Akademie pacientských organizací.
Obsah
1. Legislativní přehled
2. Aktivity APO
3. Aktivity členských pacientských organizací v APO
Legislativní přehled
Legislativní proces: infografika
Vážení APO účastníci,
rádi bychom maximalizovali přínos informací z oblasti české legislativy, které v každém číslu Bulletinu přinášíme, a proto jsme se rozhodli vytvořit infografiku legislativního procesu, kterým prochází zákon od jeho návrhu až po jeho přijetí.
Infografika ke stažení zde.
a) Zakotvení legální definice pacientské organizace od právního řádu
Název: Novela zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování
Předpokládaná účinnost: Q1 2021
b) Úprava procesu vstupu inovativních léčiv (VILP a Orphan) do systému veřejného zdravotního pojištění
Předpokládaná účinnost: Q4 2020
c) Úprava procesu, ve kterém se rozhoduje o nároku pojištěnce na poskytnutí zdravotních služeb
Popis: Hlavním cílem je zakotvení jednotné speciální právní úpravy rozhodování zdravotních pojišťoven o nároku pojištěnce na poskytnutí zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění, především o nároku na výjimečnou úhradu léčivých přípravků podle § 16 tohoto zákona. Současné postupy zdravotních pojišťoven při rozhodování o nároku pojištěnce na úhradu zdravotních služeb z veřejného zdravotního pojištění nejsou jednotné, navrhovaná úprava má proto tyto postupy sjednotit.
Předpokládaná účinnost: Q4 2020
d) Emergentní systém
Předpokládaná účinnost: Q3 2020
e) Přizpůsobení zákona o zdravotnických prostředkách Nařízení EU
Popis: Navrhovaná úprava reflektuje přijetí Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/745 ze dne 5. dubna 2017 o zdravotnických prostředcích, které bylo přijato za účelem zajištění bezpečnosti v oblasti zdravotnických prostředků a ke zlepšení transparentnosti a sledovanosti zdravotnických prostředků. Návrh především ustavuje Informační systém zdravotnických prostředků a upravuje předepisování a výdej zdravotnických prostředků.
Předpokládaná účinnost: 26. 5. 2020
f) Úprava způsobu obsazování orgánů zdravotních pojišťoven
Popis: Ústavní soud ve svém nálezu sp. zn. Pl. ÚS 21/15 zrušil část zákona, která zakotvovala způsob obsazování orgánů zdravotních pojišťoven zřízených na základě zákona. Cílem navrhované právní úpravy je tak reagovat na tento nález a zajistit řádné obsazování orgánů zaměstnaneckých pojišťoven, aby nedošlo k jejich paralýze.
Předpokládaná účinnost: Q3 2020
g) Zakotvení náhrady újmy způsobené povinným očkováním
Stav: Po projednání návrhu zákona v Senátu Parlamentu České republiky byl návrh vrácen zpět do Poslanecké sněmovny s pozměňovacími návrhy. Poslanecká sněmovna souhlasila s pozměňovacími návrhy Senátu Parlamentu ČR a návrh schválila. Nyní se čeká na podpis Prezidenta republiky.
Popis: Návrh zákona míří na situace, kdy vznikla újma poškozenému pacientovi v důsledku povinného očkování, avšak nebývá způsobena důsledkem nesprávného postupu poskytovatele zdravotních služeb. Tuto újmu má dle navrhované úpravy odčinit stát a pomoci tak těm, kterým bylo uškozeno v důsledku strpění povinnosti nechat se očkovat a přispět tím k celkové proočkovanosti populace.
Předpokládaná účinnost: Q2 2020
Aktivity APO
Aktivity členských pacientských organizací v APO
Parent project, z.s.: Pozvánka na 5. mezinárodní odbornou konferenci: Péče o pacienty se svalovou dystrofií, zejména typ Duchenne
PARENT PROJECT, z. s. a Klinika dětské neurologie Fn Motol a 2. LK UK si vás dovolují pozvat na 5. mezinárodní odbornou konferenci: Péče o pacienty se svalovou dystrofií, zejména typ Duchenne. Pozvání přijalo několik zahraničních hostů, kteří se podělí o zkušenosti v péči o dospělé pacienty. Tuto konferenci by si neměl nechat ujít nikdo, kdo se zajímá o problematiku svalové dystrofie nebo každý, kdo si chce rozšířit povědomí o tomto onemocnění.
Konference se uskuteční 23. dubna 2020 v Vienna House Andel’s Prague, Stroupežnického 21, Praha 5.
Registrujte se na: https://www.parentproject.cz/5-mezinarodni-odborna-konference
Více informací na www.parentproject.cz.
Cerebrum – sdružení osob po poranění mozku a jejich rodin, z.s. představuje poradnu pro pečující
Na setkání se dozvíte odpovědi na vaše otázky a také zde můžete sdílet svoji situaci i případné obavy. Setkání vede odborný poradce pro pečující Petra Abelová Dis.
Psychologická podpora pro pečující
Konzultace s psychologem probíhají pravidelně ve čtvrtek od 16:00. Objednání je možné na čísle 773 540 589.
Peer program
V Cerebru spolupracujeme se dvěma kolegy se získaným poškozením mozku, kteří mohou být ostatním, kteří se v podobně těžké životní situaci ocitnou, velkou oporou.
Svépomocné aktivity a tvořivé dílny
Sdružení celiaků ČR, z. s.: Pozvánka na jubilejní XX. celostátní setkání Sdružení celiaků ČR u příležitosti Mezinárodního dne celiakie
Sdružení celiaků ČR, z. s. je největší a nejdéle působící pacientskou organizací celiaků v České republice. Hájíme zájmy lidí, kteří jsou ze zdravotních důvodů nuceni dodržovat bezlepkovou dietu.
Spolupracujeme s předními lékaři, zejména gastroenterology a dalšími odborníky, nejen z řad lékařů. Usilujeme o správné označování bezlepkových potravin v ČR a z pověření Asociace evropských organizací celiaků, jejíž jsme členem, spravujeme pro Českou republiku logo přeškrtnutého klasu.
Na Klinice dětského a dorostového lékařství VFN v Praze 2, Ke Karlovu 2, provozujeme již od roku 2006 Poradnu pro dětské i dospělé celiaky z celé ČR. Pořádáme také Kursy bezlepkového vaření a pečení.
Pravidelně vydáváme Rukověť celiaka, podrobnou příručku o bezlepkové dietě, a také čtvrtletník Zpravodaj, ve kterém členy informujeme o novinkách, poskytujeme rady, recepty a přinášíme mnoho dalších informací, které pomáhají usnadnit život s bezlepkovou dietou.
Pravidelně pořádáme celostátní setkání celiaků, na kterém nechybějí odborné lékařské přednášky, jakož i prezentace výrobců potravin vhodných pro bezlepkovou dietu, spojená s ochutnávkami. V letošním roce to bude již Jubilejní XX. celostátní setkání Sdružení celiaků ČR. Uskuteční se dne 4. dubna 2020 v areálu Emauzského kláštera v Praze 2, Vyšehradská 49 – viz pozvánka.
Během roku nás zájemci mohou navštívit také v kanceláři SCČR v areálu Emauzského kláštera v Praze.
Naším cílem je maximálně ulehčit život celiakům a lidem, kteří musí dodržovat bezlepkovou dietu, a dosáhnout úrovně jiných evropských sdružení.
Více informací na www.celiac.cz.
Český občanský spolek proti plicním nemocem: ČOPN kontroloval plíce v obchodních centrech
Český občanský spolek proti plicním nemocem (ČOPN) se ve své činnosti soustředí na problematiku plicních nemocí, mimo jiné chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Jedná se o nemoc při své závažnosti dosud stále málo známou a velmi poddiagnostikovanou. V České republice trpí CHOPN odhadem 800.000 lidí, přičemž více než polovina z nich o své nemoci neví, přestože se jedná o čtvrtou nejčastější příčinu úmrtí z důvodu nemoci na světě! Základní diagnostická metoda je přitom jednoduchá a nezatěžující – spirometrické vyšetření. V listopadu 2019 ČOPN již po sedmnácté podpořil každoroční Světový den CHOPN organizací veřejného stanoviště pro bezplatné změření spirometrie a bezprostřední konzultaci s plicním odborníkem, tentokrát v obchodních centrech čtyř měst – Hradce Králové, Prahy, Olomouce a Ústí nad Labem, což využilo přibližně 700 lidí. Díky dobré spolupráci s pneumologickou společností (Česká pneumologická a ftizeologická společnost – ČPFS) se podařilo do akce zapojit také více než 70 ambulancí, které umožnily vyšetření dalším zhruba 350 zájemců. Český občanský spolek proti plicním nemocem, který letos slaví 20. výročí založení, tak od svého vzniku umožnil spirometrické vyšetření bezmála 16.000 osob a odhalil tak přes 2500 dosud nepodchycených osob, kterým doporučil další podrobnější vyšetření.
Více informací na www.copn.cz.