APO Bulletin - říjen 2020 (č.11)
09.10.2020 Aktualizováno: 01.03.2021
Přinášíme vám jedenácté číslo našeho APO Bulletinu, měsíčního newsletteru Akademie pacientských organizací.
OBSAH
1. Legislativní přehled
2. Aktivity APO
3. Aktivity členských pacientských organizací v APO
LEGISLATIVNÍ PŘEHLED
A) ZAKOTVENÍ LEGÁLNÍ DEFINICE PACIENTSKÉ ORGANIZACE DO PRÁVNÍHO ŘÁDU
B) ÚPRAVA PROCESU VSTUPU INOVATIVNÍCH LÉČIV (VILP A ORPHAN) DO SYSTÉMU VEŘEJNÉHO ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ
Novela byla již v minulosti spojena s úpravou vstupu léčivých přípravků dle § 16, úhradovou regulací ortodontických výkonů a stomatologických a ortodontických výrobků, úpravou úhradové skupiny zdravotnických prostředků a dalšími oblastmi a má v PSP jednotné číslo sněmovního tisku (ST 992).
Předpokládaná účinnost: Q2 2021
C) ÚPRAVA PROCESU, VE KTERÉM SE ROZHODUJE O NÁROKU POJIŠTĚNCE NA POSKYTNUTÍ ZDRAVOTNÍCH SLUŽEB
Novela byla již v minulosti spojena s úpravou vstupu léčivých přípravků se statusem VILP a Orphan, úhradovou regulací ortodontických výkonů a stomatologických a ortodontických výrobků, úpravou úhradové skupiny zdravotnických prostředků a dalšími oblastmi a má v PSP jednotné číslo sněmovního tisku (ST 992).
Popis: Hlavním cílem je zakotvení jednotné speciální právní úpravy rozhodování zdravotních pojišťoven o nároku pojištěnce na poskytnutí zdravotních služeb hrazených z veřejného zdravotního pojištění, především o nároku na výjimečnou úhradu léčivých přípravků podle § 16 tohoto zákona. Současné postupy zdravotních pojišťoven při rozhodování o nároku pojištěnce na úhradu zdravotních služeb z veřejného zdravotního pojištění nejsou jednotné, navrhovaná úprava má proto tyto postupy sjednotit.
Předpokládaná účinnost: Q2 2021
D) EMERGENTNÍ SYSTÉM
Předpokládaná účinnost: Q4 2021
E) PŘIZPŮSOBENÍ ZÁKONA O ZDRAVOTNICKÝCH PROSTŘEDKÁCH NAŘÍZENÍ EU
Popis: Navrhovaná úprava reflektuje přijetí Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/745 ze dne 5. dubna 2017 o zdravotnických prostředcích, které bylo přijato za účelem zajištění bezpečnosti v oblasti zdravotnických prostředků a ke zlepšení transparentnosti a sledovanosti zdravotnických prostředků. Návrh především ustavuje Informační systém zdravotnických prostředků a upravuje předepisování a výdej zdravotnických prostředků.
Předpokládaná účinnost: Q1 2021
F) ZAKOTVENÍ NÁHRADY ÚJMY ZPŮSOBENÉ POVINNÝM OČKOVÁNÍM
Stav: Zákon byl přijat ve znění pozměňovacích návrhů navržených Senátem, podepsán prezidentem republiky a zveřejněn ve sbírce zákonů. Účinnost zákona nastala 8. dubna 2020.
Popis: Návrh zákona míří na situace, kdy vznikla újma poškozenému pacientovi v důsledku povinného očkování, avšak nebývá způsobena důsledkem nesprávného postupu poskytovatele zdravotních služeb. Tuto újmu má dle navrhované úpravy odčinit stát a pomoci tak těm, kterým bylo uškozeno v důsledku strpění povinnosti nechat se očkovat a přispět tím k celkové proočkovanosti populace.
Předpokládaná účinnost: Účinnost zákona nastala 8. dubna 2020
Platné znění zákona zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2020-116
AKTIVITY APO
Změna APO harmonogramu
tak, jak se mění situace ohledně koronaviru, měníme i APO Harmonogram. Jelikož již osobní účast na seminářích není možná, přicházíme se semináři zaměřenými na digitální zlepšování tak, aby i vy jste mohli hladce přejít do online režimu. Dále vás čeká speciální seminář zaměřen na telemedicínu a letošní rok zakončíme oblíbeným seminářem psychohygieny. V níže přiloženém harmonogramu naleznete posledních 5 letošních seminářů.
AKTIVITY ČLENSKÝCH PACIENTSKÝCH ORGANIZACÍ V APO
Popálky o. p. s.: Čtvrtek 8. října je Mezinárodní den boje proti popáleninám
Klub nemocných cystickou fibrózou, z.s.: Nové možnosti léčby cystické fibrózy
Cystickou fibrózou – známou také jako nemoc slaných dětí – u nás trpí přes 600 lidí. Onemocnění je v současné době nevyléčitelné, protože stále neexistuje genová léčba. Začínají se však objevovat léky, které míří na podstatu onemocnění – opravují vadný chloridový kanálek. Různé mutace genu pro CFTR poškozují tvorbu a funkčnost tohoto kanálku různým způsobem, což způsobuje, že neexistují stejné léky pro úplně každého pacienta s cystickou fibrózou. Pro pacienty jsou již k dispozici tři takové léky, které užívá asi 80 českých pacientů se specifickými mutacemi CFTR genu. Na trh však přichází nový lék Kaftrio, který pomůže většině pacientů a dle dosavadních informací má skvělé výsledky a předpokládá se, že dokáže pacientům prodloužit život o více než 15 let.
Dosud se průměrný věk českých pacientů udával kolem 30 let a proto je to pro všechny pacienty úžasná zpráva. A další úžasnou zprávou je to, že naše největší pojišťovna VZP slíbila tento lék uhradit všem pacientům, kteří budou splňovat indikační kritéria. V přímém přenosu v pořadu Hyde Park o tom diskutovali prof. MUDr. Pavel Dřevínek, přednosta Ústavu klinické mikrobiologie 2. LF UK a FN Motol a vedoucí Centra cystické fibrózy FN Motol a náměstek ředitele VZP Ing. David Šmehlík.
HAE Junior z.s.: Průzkum organizace HAE Junior shrnuje pacientské priority
Jedním z prvních projektů pacientské organizace HAE Junior byl HAE Barometr, první průzkum mezi českými pacienty s diagnózou hereditární angioedém. Výsledky průzkumu byly zveřejněny v září a odhalily podobnosti a rozdíly v problematice HAE u dospělých a u pediatrických pacientů. Podle výstupní analýzy, hereditární angioedém nejvíc omezuje pacienty v rozvíjení potenciálu v oblastech studia/ kariéry a zájmových aktivit. Tyto oblasti mají dlouhodobý dopad na kvalitu života a taky odhalily, že HAE není jen zdravotní zátěž, ale zároveň zátěž ekonomická a sociální. I když omezení jsou u dospělých a pediatrických pacientů podobná, jejich priority jsou trochu rozdílné, a to na základě odlišných zkušeností s nemocí a léčbou.
Tim, že dospělí pacienti mají lepší možnosti léčení akutních symptomů, jejich hlavní priorita je zlepšení přístupu k účinné preventivní léčbě. Jako druhé v pořadí pak je možnost léčit všechny otoky při prvním projevu symptomů. Priority pediatrických pacientů souvisejí hlavně s odstraněním překážek při akutní léčbě. Rodiče dětí s HAE vnímají jako prioritu zvýšení povědomí o HAE mezi zdravotníky a odbornou veřejností; lepší přístup k domácí terapii při léčbě akutních příznaků, možnost léčit všechny otoky při prvním projevu symptomů, atd. Kompletní informace o průzkumu a výsledky jsme zveřejnili v rámci webináře, který je k dispozici ZDE.
HAE Junior vřele děkuje všem pacientům a rodičům dětí s HAE, kteří se do projektu zapojili a plánuje reflektovat tyto priority v rámci vlastních budoucích advokačních aktivit.
Více na www.haejunior.cz.
Facebook: www.facebook.com/HAEJuniorCR
Revma Liga Česká republika, z.s.: Světový den artritidy
Motiv dostupnosti online služeb vybrala Revma Liga i proto, že kvůli koronaviru se část jejích aktivit nuceně přesouvá na internet, včetně Světového dne artritidy, který se koná 9. - 11. října. Během něj se všichni mohou potkat na webinářích, workshopech a přednáškách, aniž by ohrozili zdraví svoje nebo pacientů s revmatoidní artritidou. Diváky čeká mix live vysílání a předtočených videí, která budou edukovat, bavit a inspirovat. Akce je určena nejen pro pacienty a jejich blízké, ale i pro lékaře a širokou veřejnost. Veškerý program bude dostupný na webových stránkách www.denartritidy.cz a sledovat ho můžete i na sociálních sítích spolku.
Cílem celé akce okolo Světového dne artritidy je zvýšení informovanosti o revmatických nemocech v Česku, podpora pacientů a sdílení. “Čím víc se bude o revmatických nemocech mluvit a vědět, tím snazší bude plnit naše tři hlavní cíle - umožnit včasnou diagnózu, zlepšit informovanost pacientů a zvýšit dostupnost zdravotní péče,” vysvětluje Edita Müllerová, předsedkyně spolku Revma Liga ČR.
Přesun části aktivit do online prostředí sice některé aspekty práce pacientské organizace komplikuje, ale podle Müllerové si v něm dokážou najít i výhody: “Věříme, že online zasáhneme část pacientů, kteří by na akci třeba osobně nepřišli - hlavně ty nejmladší. Protože i když si spousta lidí myslí, že revma je nemoc babiček a dědečků, ve skutečnosti postihuje i mladé lidi, pro které má včasná diagnóza zásadní vliv na jejich další život.”
Právě správná a včasná léčba, zahájená v optimálním případě do 6 týdnů od prvních projevů nemoci, výrazně zlepšuje prognózu a kvalitu života a může odvrátit trvalé poškození kloubů a s tím i dlouhodobé náklady na zdravotní péči. Lidé ale často prvním příznakům nevěnují pozornost, návštěvu lékaře odkládají a promeškají tak tzv. okno příležitosti.
Více na www.revmaliga.cz.
Světový den artritidy: www.denartritidy.cz
České ILCO, z.s.: Výstava PytlíkART poprvé v Praze
Dozvíte se to na netradiční putovní výstavě PytlíkART , která byla zahájena 5. 11. 2020 v Knihovně na Vinohradech. Umělecká díla na stomických pytlících spolu s příběhy jejich autorů, nejen z řad stomiků, můžete vidět do 13. 11. 2020 v otevírací době knihovny.
České ILCO, z.s. se rozhodlo zvýšit povědomí veřejnosti o životě lidí s vývodem a ukázat, že i se stomií se dá žít normální život. V České republice je přes 14000 pacientů se stomií. Jsou to pacienti všech věkových skupin – od dětí po seniory. České ILCO, z.s. jim od roku 1992 pomáhá řešit problémy zdravotní, sociální a psychické, které jsou spojeny s návratem stomika do normálního života.
Výstava je naprosto unikátní. Ukazuje život se stomií z úhlu dosud nevídaného.
Ředitelka Knihovny na Vinohradech sdělila: “Výstava se mi moc líbí, je profesionálně udělaná. Pytlíky jsou malá umělecká díla. Výstavu bych určitě doporučila dál.“
MUDr. Karel Tyrpekl (vedoucí spolku stomiků ILCO Cheb, chirurg nemocnice v Chebu) řekl po shlédnutí výstavy: “Jsem nadšen a překvapen. Tak zajímavě udělanou výstavu jsem nečekal. Je to naprosto skvělé.” a už se těší, až se putovní výstava přestěhuje od 17. listopadu 2020 do Chebu.
Facebook: www.facebook.com/pytlikART
AMA - Společnost onkologických pacientů, jejich rodinných příslušníků a přátel, z. s. v Mostě: Avon pochod AMA
Ale bohužel doba, která byla a opět nastává, nám toto znemožnila. Avšak naše organizace a především naše členky jsme se rozhodly, že si uděláme náš vlastní pochod. Nakoupily jsme balonky, dohodly se na termínu, který vyšel na 19.9.2020. Trička byla nakoupená již dříve a kdo neměl, tak použil prostě jenom růžové triko.
Sešly jsme se dopoledne v deset hodin, nafoukly balonky a za svitu sluníčka se vydaly na cestu, dodržely jsme i délku trasy, která byla více jak 2 kilometry. Došly na určené místo, kde balonky byly vypuštěny. To byla trošku smutná chvilka, jelikož vzpomenout na ty, kteří již nejsou mezi námi, nebo zrovna bojují o své místo mezi námi, není vždy lehké.
Ale vše se povedlo, a tak zvažujeme, že příští rok svůj AVON POCHOD uděláme znovu.
Marie Dohnálková - předsedkyně