Národní program zdraví - projekty podpory zdraví pro rok 2017

Vloženo: 5.9.2016 11:05 Zpět na seznam

Tematické okruhy, ke kterým lze pro rok 2017 podávat Žádosti, jsou následující:

1.  Ozdravění výživy a optimalizace pohybové aktivity – zejména prevence nadváhy a obezity

Cílem projektů s tímto zaměřením je dosažení příznivé změny stravovacích návyků u dospělých i dětí, dosažení změn ve výživové spotřebě a výživovém stavu.

2.  Prevence užívání tabáku a nadměrné spotřeby alkoholu

Tyto projekty budou zaměřeny prostřednictvím intervenčních aktivit na zvýšení informovanosti veřejnosti o zdravotních rizicích spojených s užíváním tabáku a škodlivou konzumací alkoholických nápojů a na změnu postojů a chování ve prospěch zdravého způsobu života.

3.  Zdravé stárnutí

Projekty budou zaměřeny na podporu zdraví a zdravého životního stylu seniorů, zvyšování informovanosti o vhodných aktivitách, na primární prevenci nemocí se zaměřením na nejzávažnější a nejčastější infekční i neinfekční onemocnění, na podporu a ochranu zdraví seniorů a zvyšování jejich soběstačnosti a na zdravotní gramotnost.

Prioritou projektů je především zdravé a aktivní stárnutí seniorů, zlepšení jejich výživy s osvojením si zdravějšího životního stylu včetně propagace pozitivního přístupu k životu, prevence úrazů a pádů, podobně jako projekty podporující vhodné tělesné aktivity a cvičení se zaměřením na zvýšení počtu aktivních soběstačně žijících seniorů.

4.  Zvýšení zdravotní gramotnosti zaměřené na prevenci nemocí a na důležitost očkování

Podpořeny budou projekty zaměřené na zvýšení informovanosti a zdravotní gramotnosti laické či odborné veřejnosti v primární prevenci infekčních i neinfekčních nemocí a v důležitosti a významu očkování proti přenosným nemocem.

5.  Prevence úrazů, otrav, násilí a šikany

Projekty by měly být zaměřeny na prohloubení protiúrazové výchovy s přednostním zaměřením na nejvýznamnější rizikové skupiny (děti, mládež, mladší dospělý věk, senioři) a hlavní příčiny a formy úrazů a otrav (dopravní nehody, tonutí, popálení, pády aj.) i s ohledem na konkrétní místní podmínky (v dopravě, v domácnostech, při sportu a rekreaci apod.). Projekty mohou dále být zaměřeny na prevenci násilí a šikany, především kyberšikany se zaměřením na nejohroženější skupiny populace, kterými jsou zejména děti, mládež event. senioři.

6.  Prevence zubního kazu

Podpořeny budou projekty se zaměřením na efektivní primární prevenci zubního kazu. Projekty budou zaměřeny na dětskou populaci a mládež, případně na další rizikové skupiny obyvatel, jejich cílem by mělo být zejména vytvoření návyků ve spojitosti se správnou hygienou chrupu, účinným čistěním zubů, zdravou výživou a zvýšením zodpovědnosti za péči o svůj chrup. Efektem projektů je snížení výskytu zubního kazu a paradentózy.

7.  Komplexní projekty

Cílem komplexních projektů je snížit výskyt různých rizikových faktorů v intervenovaných populačních skupinách ovlivňováním způsobu života cílových skupin populace ve vztahu ke zdraví a zlepšením podmínek prostředí, ve kterém lidé žijí či pracují. Prioritou je zvyšovat znalosti o možnostech primární prevence nemocí a motivace ke změně chování cílových skupin populace a rozvoj odpovídacích dovedností. Projekty musí využívat komplexní přístup k řešení výskytu rizikových faktorů chronických neinfekčních onemocnění, vč. intervence rizikových faktorů chování, jakými jsou zejména nesprávná výživa, nízká pohybová aktivita, nadváha a obezita, kouření, škodlivé užívání alkoholu či stres. Vhodné je propojení s komunitními programy (škola podporující zdraví, podnik podporující zdraví, zdravá města a zdravé nemocnice).

Podrobné informace a přílohy naleznete pod záložkou "více informací" na této stránce. Pravidla pro podání žádostí o dotaci naleznete v dokumentu PPZ_Metodika_2017.

Uzávěrka podávání žádostí: 30.9.2016

Informace ohledně žádostí o dotaci poskytne Jana Lanžová tel. 224 972 911, e-mail: vh@mzcr.cz

Více informací