PROGRAM GRANTOVÉ PODPORY MZČR PRO "PACIENTSKÉ ORGANIZACE"
Vloženo: 25.8.2017 14:36 Zpět na seznam
Při poskytování zdravotních služeb je důležitá nejen jejich kvalita a dostupnost, ale i podmínky pro jejich účinnost. Proto jsou vytvářeny podmínky pro edukaci a rovné příležitosti pro osoby se zdravotním postižením nebo chronickým onemocněním. Tito občanéjsou z hlediska zdravotnického systému trvalými konzumenty zdravotních služeb. Ministerstvo zdravotnictví ČR (dále jen “MZ ČR“) podporuje žádosti o poskytnutí dotace ze státního rozpočtu zaměřené na zvýšení účasti zdravotně postižených a chronicky nemocných občanů na vlastním zdravotním stavu.
PRIORITY - TEMATICKÉ OKRUHY, NA KTERÉ LZE ŽÁDAT O POSKYTNUTÍ DOTACE
Priority programu vycházejí z Národního plánu podpory rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na období 2015 – 2020. Obsah žádostí na poskytované služby musí mít rehabilitační, edukační, nácvikový nebo informační charakter směřující ke zlepšení prognózy a zvýšení kvality života zdravotně postižených osob nebo chronicky nemocných osob. Základním cílem dotačního programu PGP je dlouhodobě podporovat aktivity zdravotně postižených nebo chronicky nemocných, kteří mají zájem o svůj zdravotní stav a vyvíjejí činnosti a aktivity, kterézvyšují účast zdravotně postižených nebo chronicky nemocných občanů na vlastním zdravotním stavu.
Prioritou programu je podpora dětí se zdravotním postižením nebo chronickým onemocněním (podpora projektů zaměřených například: na vzácná onemocnění, na onkologická onemocnění, na tělesná postižení, na chronická onemocnění, na mentální postižení, na smyslová onemocnění, na duševní onemocnění).
Prioritou programu je podpora dospělých se zdravotním postižením nebo chronickým onemocněním (podpora projektů zaměřených například: na vzácná onemocnění, na onkologická onemocnění, na tělesná postižení, na chronická onemocnění, na mentální postižení, na smyslová onemocnění, na duševní onemocnění).
Dotační program PGP je cíleně určen pro:
- spolky rodičů a přátel zdravotně postižených dětí
- spolky rodičů a přátel těch zdravotně postižených, kteří se nemohou sami organizovat (např. subjekty sdružující mentálně postižené občany)
- spolky zdravotně postižených (představují vlastní svépomocnou aktivitu)
- účelová zařízení církví
- obecně prospěšné společnosti
- zapsané ústavy transformované z občanských sdružení nebo obecně prospěšných společností
Tematický okruh G/1 - Rehabilitační a edukační pobyty se zdravotním programem
Pobytové akce jsou formou umožňující žadatelům organizovat a s odbornou lékařskou garancí umožnit intenzivní aktivity zdravotně postižených nebo chronicky nemocných občanů mimo jejich domácí prostředí, vedoucí ke zvýšení účasti na vlastním zdravotním stavu. Pro každý typ rekondičního pobytu tuzemského i zahraničního je nutno zpracovat odborný program, schválený a podepsaný lékařským garantem. V případě více pobytových akcí s totožným programem, zaměřeným na stejná postižení, stačí vypracovat jen jeden odborný program.
Tematický okruh G/1 Z - Zahraniční rekondiční pobyty
Zahraniční rekondiční pobyty se státní dotací je možno poskytnout pouze pro zdravotně postižené, resp. chronicky nemocné ve zdůvodněných a výjimečných případech za předpokladu, že stejného výsledku nelze prokazatelně dosáhnout v rámci tuzemského pobytu.
Pro každý typ rekondičního zahraničního pobytu je nutno zpracovat odborný program, schválený a podepsaný lékařským garantema zvláštní zdůvodnění indikace k zahraničnímu pobytu potvrzené lékařským garantem.
Zdravotní postižení resp. chronické onemocnění (jedná se o těžké formy: astma, atopických ekzémů, lupénky, alergií, muskulární dystrofie) je nutno doložit doporučením z odborného pracoviště zdravotnického zařízení, ve kterém je občan dispenzarizován.
Tematický okruh G/2 - Edukační docházkové akce (kurzy a výcviky)
Tematický okruh G/2 umožňuje průběžnou edukační a rehabilitační aktivitu občanů se zdravotním postižením nebo chronickým onemocněním. Příkladem mohou být kurzy odezírání pro ohluchlé, kurzy životosprávy, trénink paměti, nácvik dovedností zdravotně postižených osob a chronicky nemocných osob, rehabilitační cvičení apod. Docházkové akce umožňují průběžnou edukační a rehabilitační aktivitu, která předchází pobytovým akcím. Podmínkou pro čerpání dotace ze státního rozpočtu je odborné vedení akce.
Tematický okruh G/3 - Ediční činnost
Tematický okruh G/3 je určen na podporu vydávání speciálních tiskovin s přímým edukačním dopadem na zdravotně postižené a chronicky nemocné. Projekt musí obsahovat podrobný rozpočet příjmů a výdajů souvisejících s realizací tiskovin (u periodik i výši nákladu a periodicitu). Zároveň se příjemce dotace zavazuje podpořené tiskoviny (noviny, časopisy a letáky) zpřístupnit veřejnosti na internetu nebo v elektronické podobě bezplatně. Čerpání státní dotace je závislé na splnění podmínek stanovených v rozhodnutí o poskytnutí dotace ze státního rozpočtu, např. vydání stanoveného počtu čísel v příslušném nákladu. V případě, že je dotace poskytnuta na ediční činnost, musí příjemce dotace v tiskovině zřetelně uvést, že byla vydána za podpory MZ ČR a zároveň ji opatřit logem ministerstva zdravotnictví. Současně je příjemce dotace povinen zaslat oddělení zdravotně sociálních služeb MZ ČR dva výtisky vydaného titulu (např. noviny, časopis, leták, publikace).
Tematický okruh G/4 – Přednášky
Tematický okruh G/4 je určen na podporuosvětové zdravotnické činnosti formoupřednášek a tematických besed se zaměřením na problematiku zdravotního postižení resp. chronického onemocnění určených pro zdravotně postižené a chronicky nemocné občany. Projekt musí obsahovat konkrétní témata, jména lektorů a rozpočet dle přiložené tabulky. Odměna lektorům ze státní dotace může činit dle odbornosti max. 300,- Kč/hod.
Tematický okruh G/5 - Organizačně administrativní servis
MZ ČR touto podporou zajišťuje transparentnost a hospodárnost činnosti subjektů při realizaci dotovaných projektů.
Dotaci je možno poskytnout na nezbytné náklady spojené se zajištěním činnosti subjektu, zejména náklady na pronájmy, energie, služby atd.
Projekt musí být hospodárný a jednotlivé nákladové položky musí být řádně zdůvodněny v návaznosti na realizaci jednotlivých projektů.
Dotaci na organizačně administrativní servis (tematický okruh G5) je možno poskytnout pouze v případě, že subjekt je také realizátorem dalšího dotovaného projektu (tematické okruhy G1 – G4) dle této metodiky.
O dotaci ze státního rozpočtu na organizačně administrativní servis může žádat subjekt, u kterého tvoří nejméně 50 % členské základny občané se zdravotním postižením a chronickým onemocněním.
Uzávěrka podávání žádostí: 29.9.2017 Žádosti o dotaci ze státního rozpočtu na rok 2018 se všemi povinnými přílohami je možno předat osobně v úředních hodinách podatelny MZ ČR nejpozději 29. 9. 2017, nebo zaslat Českou poštou nejpozději dne 30. 9. 2017 (platí razítko pošty na obálce nejpozději ze dne 30. 9. 2017).
Podrobné informace včetně formuláře žádosti naleznete pod záložkou "více informací" na této stránce.
Informace pro žadatele poskytne:
Informace ohledně žádostí o poskytnutí dotace ze státního rozpočtu poskytne Anna Krajňanská, telefon: 224 972 354, e-mail: anna.krajnanska@mzcr.cz