Moravskoslezský kraj - Vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením 2022
Vloženo: 8.11.2021 00:02 Zpět na seznam
Program realizace specifických aktivit Moravskoslezského krajského plánu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením na rok 2022 (KPVP 2022).
Dotační tituly:
KPVP 1/22 Podpora aktivit zaměřených na začleňování vybraných cílových skupin osob se zdravotním postižením do běžného společenského prostředí
Podpořeny budou:
- aktivity rané péče v Moravskoslezském kraji, které jsou vykonávány nad rámec základních činností sociální služby, např. terapeutické, mentorské, lektorské a podpůrné aktivity, včetně podpory aktivit zaměřených na zvyšování informovanosti o možnostech této služby směrem k odborné i laické veřejnosti.
- aktivity zaměřené na zvýšení informovanosti pro laickou či odbornou veřejnost (např. osvětové aktivity, meziresortní pracovní konference, workshopy),
- aktivity zaměřené na setkávání rodičovských skupin s odbornou podporou, individuální odbornou podporou pro rodinu,
- aktivity zaměřené na pořádání specializovaných pobytových nebo příměstských táborů s odborným programem, přičemž celkový počet realizovaných dnů bude činit minimálně 3 dny a tyto dny budou mít v případně příměstského tábora rozsah minimálně 8 hodin,
KPVP 2/22 Podpora aktivit vedoucích k podpoře a destigmatizaci osob se zdravotním postižením
Podpořeny budou:
- aktivity osvětového charakteru (workshopy, výstavy, kreativní dílny, besedy apod.), zaměřené na:
- destigmatizaci osob s duševním onemocněním
- ochranu práv osob se zdravotním postižením v oblasti prevence diskriminace, prevence násilí páchaného na osobách se zdravotním postižením,
- aktivity zaměřené na zvýšení provázanosti zdravotních, sociálních a dalších návazných služeb za účelem podpory osob se zdravotním postižením (např. mezirezortní workshopy a kulaté stoly, aktivity nastavující systémový způsob spolupráce).
- vznik, rozvoj svépomocných skupin pro osoby s duševním onemocněním, a v rámci jejich činností podpora aktivit, které povedou ke zkvalitnění života těchto osob. Žadatel při podání žádosti popíše aktivity, které budou v rámci aktivit svépomocných skupin realizovány. Podpořenou osobou je osoba, která do aktivit svépomocné skupiny byla v průběhu trvání projektu zapojena minimálně v rozsahu 10 hodin.
- činnosti peer konzultantů vedoucí k podpoře a destigmatizaci osob se zdravotním postižením, a to nad rámec základních činností sociální služby (např. při realizaci osvětových, skupinových, pracovních, sportovních aktivit).
KPVP 3/22 Podpora aktivit vedoucích k zaměstnávání osob se zdravotním postižením
Podpořeny budou:
- aktivity zaměřené na tranzitní programy, tedy soubor služeb, který usnadní žákům/studentům se zdravotním postižením přechod ze školy do zaměstnání, dále náklady na pracovníka, pracovního asistenta nebo peer mentora v souvislosti s výše uvedenými aktivitami
- aktivity vedoucí k pracovnímu uplatnění osob se zdravotním postižením na otevřeném trhu práce, které jsou realizovány podle základních principů podporovaného zaměstnávání, stanovených Českou unií pro podporované zaměstnávání.
KPVP 4/22 Podpora vzniku nebo udržitelnosti výrobního programu nebo služby, které umožní pracovní uplatnění osobám se zdravotním postižením
Podpořeno bude
zakoupení strojů, technologického zařízení, dalších pracovních prostředků nebo jiného vybavení pracoviště, včetně souvisejících stavebních úprav, díky čemuž dojde ke vzniku, rozšíření nebo udržení výrobního programu nebo služby zaměstnávající osoby se zdravotním postižením, dále mzdové náklady pracovníků se zdravotním postižením a mzdové náklady na pracovníka, nebo peer mentora asistujícího osobě se zdravotním postižením v souvislosti s výše uvedenými aktivitami. Dále budou uhrazeny náklady na školení, které bezprostředně souvisí s výše uvedenými aktivitami, např. školení asistentů, zaškolení pracovníka v novém výrobním programu apod.
KPVP 5/22 Podpora specializované dopravy
Jedná se o podporu vzniku, rozvoje a provozu specializované dopravy pomáhající lidem s dočasným či trvalým zdravotním postižením v jejich mobilitě. Jde o tzv. "dopravu na zavolání" neboli "dopravu od dveří ke dveřím". Podpora bude zaměřena na aktivity, které reagují na aktuální potřebu občana se zdravotním postižením prostřednictvím individuální podpory v oblasti přepravy.
KPVP 6/22 Podpora aktivit pro pečující v domácím prostředí
Podpořeny budou aktivity zaměřené na:
- zvyšování informovanosti a vzdělávání pečujících osob v oblasti péče o osobu blízkou - vzdělávací kurzy, semináře, individuální proškolování osob v domácím prostředí, a to se zaměřením na oblasti: fyzická péče o osobu blízkou (hygiena na lůžku, polohování, podávání stravy), komunikace, alternativní a augmentativní komunikace, bazální stimulace, prevence syndromu vyhoření, zaměření na duševní hygienu pečujících apod.
- vznik, rozvoj svépomocných skupin pro pečující osoby, a v rámci jejich činností podpora aktivit, které povedou ke zkvalitnění života pečujících osob.
Uzávěrka podávání žádostí: 8. 12. 2021
Podrobné informace, včetně formuláře žádostí naleznete pod záložkou "více informací" na této stránce.
Informace pro žadatele poskytne:
pro věcné záležitosti projektu:
- Bc. Andrea Szotkowská, DiS., tel. 595 622 482, e‑mail: andrea.szotkowska@msk.cz
pro formální a ekonomické záležitosti projektu:
- Ing. Irena Muczková, tel. 595 622 982, e‑mail: irena.muczkova@msk.cz
vyúčtování projektu:
- Jana Adamusová, tel. 595 622 156, e‑mail: jana.adamusova@msk.cz