Evropská komise - Výzva na podporu zavádění osvědčených postupů v komunitních službách v oblasti infekce virem HIV a AIDS, tuberkulózy, virové hepatitidy a sexuálně přenosných infekcí
Vloženo: 15.12.2021 01:31 Zpět na seznam
Tato výzva se zaměřuje na posílení a podporu komunitních servisních organizací v členských státech a sousedních zemích při provádění účinných a integrovaných intervencí zaměřených na lidi, jakož i napojení na péči mezi skupinami s vysokým rizikem nákazy HIV/AIDS, tuberkulózou, virová hepatitida a pohlavně přenosné infekce. Bude také přímo přispívat k národním programům a opatřením v oblasti veřejného zdraví, čímž podpoří realizaci mezinárodně dohodnutých cílů.
Žadatelé, kteří mají zájem se přihlásit musí splňovat následující kritéria způsobilosti:
- 1. Organizace občanské společnosti (sdružení, nadace, nevládní organizace a podobné subjekty)
- 2. Činnosti žadatele musí souviset s prevencí, zvyšováním povědomí, službami podpory veřejného zdraví, komunitními službami, případně jinými podobnými aktivitami zaměřenými na snižování přenosu nebo zlepšování kvality života lidí žijících s HIV/AIDS, virovou hepatitidou (B, nebo C), nebo tuberkulózou.
- 3. Ideálně patří do jedné nebo více z následujících kategorií:
– Organizace pracující s postiženými komunitami nebo s rizikovými skupinami populace;
– Regionální sítě, případně zastřešující organizace.
Rozpočet: 5 000 000 EUR
Uzávěrka podávání žádostí: 25.1.2022
Podrobné informace a přílohy naleznete pod záložkou "více informací" na této stránce.
Informace pro žadatele poskytne:
V případě potřeby pomoci související s touto výzvou se obraťte na e-mail: HaDEA-HP-CALLS@ec.europa.eu
Nejčastější dotazy pro financování a nabídková řízení - Podávání návrhů.
IT helpdesk - obraťte se na IT helpdesk s dotazy, jako jsou zapomenutá hesla, přístupová práva a role, technické aspekty předkládání návrhů atd.
Online příručka - Online průvodce krok za krokem procesy na portálu od přípravy a podání návrhu až po podávání zpráv o probíhajícím projektu. Platí pro všechny programy na období 2021-2027.
Základní pravidla způsobilosti:
Způsobilými žadateli jsou právnické osoby (veřejné i soukromé) založené dle práva EU nebo mezinárodní organizace, které byly zřízeny v některých ze zemí EU, EHP, nebo v zemích přidružených k programu EU4Health (třetí země, kandidátské země a potenciální kandidátské země), případně v zemích, ve kterých probíhá jednání o přidružení, a kde dohoda vstoupí v platnost před podpisem grantu.
Žadatelé a partneři musí být finančně způsobilí, tj. mít stabilní a dostatečné finanční zdroje, aby dokázali garantovat plnění projektových aktivit po celou dobu trvání projektu a byli schopni zajistit jeho spolufinancování.
Žadatelé musí být kvalifikačně způsobilí, mít know-how a zdroje k úspěšné realizaci projektu a mít zkušenost s projekty podobné povahy a velikosti.
Předložení Žádosti o udělení grantu
Žádosti mohou být podány pouze elektronicky prostřednictvím Funding & Tenders portálu Evropské komise. Manuál k vyplňování Žádostí o poskytnutí dotace je k dispozici zde: EU Funding & Tenders Online Manual. Podání Žádosti probíhá v následujících krocích:
- Vytvořte si uživatelský účet v sekci Create an account a registrujte organizaci v sekci Participant register, kde budete ověřeni centrální validační službou (ověření REA). K ověření je třeba nahrát dokumenty prokazující právní status vaší organizace. Pokud nejste veřejnou institucí (včetně orgánů státní správy) či mezinárodní organizací a požadujete grant ve výši více než 60 000 EUR, budete požádáni o doložení dokumentů prokazujících finanční způsobilost vaší organizace (tj. výkaz zisků a ztrát, obchodní plán, zprávu o auditu vypracovanou externím auditorem osvědčující výdaje za poslední uzavřený finanční rok, atd.). Po dokončení registrace obdržíte 9ti místní identifikační číslo (Participant Identification Code, PIC).
- Podejte Žádost prostřednictvím portálu Funding & tenders portalu, odkaz je k dispozici vždy v konkrétní Výzvě. Samotná žádost o grant sestává ze tří částí:
- Část A náleží administrativním informacím o Žadateli (budoucí koordinátor, příjemci, přidružené subjekty), je zde požadován souhrnný rozpočet projektu, který vyplňte přímo online.
- Část B se týká odborného popisu aktivit (tzv, pracovních balíčků). Stáhněte si povinnou Word šablonu, která je k dispozici na samotném Funding & tenders portalu v sekci, kde vyplňujete žádost. Po jejím vyplnění ji přiložte k Žádosti ve formátu PDF.
- Přílohy, které nahrajte ve formátu PDF (Excel je podporován jen někdy v závislosti na typu souboru):
- Podrobný rozpočet projektu (vzor je dostupný na stránce každé jednotlivé výzvy)
- Profesní životopisy hlavních členů projektového týmu
- Seznam zkušeností s předchozími projekty (klíčové projekty za poslední 4 roky)
Vzor formuláře žádosti o grant bude dostupný na stránkách jednotlivých výzev.
Hodnotící kritéria pro udělení grantu:
- Relevance ve vztahu zaměření výzvy (k postupu je třeba získat min. 21 bodů z max. 30 bodů) – jasnost a konzistentnost projektu, jeho cíle a jeho přímá propojenost s tématy a prioritami Výzvy, přidaná hodnota na nadnárodní úrovni/úrovni EU, nadnárodní/EU dopad, možnost využití výsledků v dalších státech, přeshraniční spolupráce, atd.
- Kvalita projektu
- Struktura projektu (k postupu je třeba získat min. 21 bodů z max. 30 bodů) – technická kvalita projektu, provázanost mezi identifikovanými problémy, potřebami a navrhovaným řešením (logický rámec projektu), metodika realizace projektu (řízení, postupy, časový harmonogram, rizika, monitorování a hodnocení), proveditelnost projektu v navrhovaném časovém rámci, efektivita nákladů (odpovídající rozpočet pro správnou implementaci).
- Projektový tým a spolupráce v rámci konsorcia (k postupu je třeba získat min. 21 bodů z max. 30 bodů) – kvalitní konsorcium a projektový tým, doložení kvalifikace a zkušeností zaměstnanců odpovědných za řízení a implementaci projektu, souhrn aktivit žadatele za poslední rok, seznam klíčových projektů žadatele za poslední 4 roky, vhodné postupy a mechanismy řešení problémů pro spolupráci v rámci projektových týmů a konsorcia.
- Dopad projektu (k postupu je třeba získat min. 7 bodů z max. 10 bodů) – očekávaný dlouhodobý dopad výsledků projektu na cílovou skupinu/veřejnost, vhodná strategie pro zajištění udržitelnosti projektu po ukončení financování z EU.
Výše grantu EU
Evropská komise poskytuje z programu EU4Health grant do výše maximálně 60 % celkových způsobilých nákladů. V případech výjimečné prospěšnosti může příspěvek EU dosahovat až 80 % způsobilých nákladů.
Za výjimečně prospěšné se považují projekty, kde alespoň 30 % rozpočtu projektu náleží subjektům členských států, jejichž HND na obyvatele je nižší než 90 % unijního průměru, a kterých se účastní subjekty z alespoň 14 členských států, z nichž přinejmenším čtyři jsou členské státy, jejichž HND na obyvatele je nižší než 90 % unijního průměru.
Partnerství v projektech
Projekty financované z programu EU4Health musí mít přidanou hodnotu na úrovni EU. Proto je jedním ze základních požadavků předložení projektové žádosti konsorciem partnerů z alespoň 3 různých zemí účastnících se programu (u některých výzev je dokonce požadováno ještě širší geografické pokrytí).
Při hledání partnerů do konsorcia lze využít nástroj „Partner search“, který naleznete v levém panelu po rozkliknutí odkazu konkrétní výzvy. V této záložce můžete prohlížet nabídky zahraničních organizací a současně (pokud jste registrovaní systému) vkládat vlastní nabídky partnerství.