APO Bulletin – listopad 2020 (č. 12)
04.11.2020 Aktualizováno: 01.03.2021
Přinášíme vám dvanácté číslo našeho APO Bulletinu, měsíčního newsletteru Akademie pacientských organizací.
OBSAH
1. Legislativní přehled
2. Aktivity APO
3. Aktivity členských pacientských organizací v APO
LEGISLATIVNÍ PŘEHLED
A) ZAKOTVENÍ LEGÁLNÍ DEFINICE PACIENTSKÉ ORGANIZACE DO PRÁVNÍHO ŘÁDU
B) Úprava procesu vstupu inovativních léčiv (VILP a Orphan) do systému veřejného zdravotního pojištění & úprava procesu, ve kterém se rozhoduje o nároku pojištěnce na poskytnutí zdravotních služeb dle § 16
Novela byla již v minulosti spojena s úpravou úhradové regulace ortodontických výkonů a stomatologických a ortodontických výrobků, úpravou úhradové skupiny zdravotnických prostředků a dalšími oblastmi. Z tohoto důvodu se jedná o velmi rozsáhlou novelizaci, přičemž rozsah novelizace výrazně ztěžuje hladký a rychlý průběh legislativního procesu (ST 992).
Předpokládaná účinnost: Q2 2021
C) Úprava režimu preventivních prohlídek
Popis: Ministerstvo zdravotnictví novelizací reaguje na současnou situaci v rámci preventivních prohlídek, kdy některá ustanovení neodpovídají plně současné aplikační praxi. Navrhovaná právní úprava vhodně modifikuje a upřesňuje rozsah preventivních prohlídek u dětí od narození do 18 měsíců věku, ve věku 3, 5, 7, 9, 11, 13 a 15 let dítěte.
Předpokládaná účinnost: Q1 2021
D) EMERGENTNÍ SYSTÉM
Předpokládaná účinnost: Q4 2021
E) PŘIZPŮSOBENÍ ZÁKONA O ZDRAVOTNICKÝCH PROSTŘEDKÁCH NAŘÍZENÍ EU
Popis: Navrhovaná úprava reflektuje přijetí Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/745 ze dne 5. dubna 2017 o zdravotnických prostředcích, které bylo přijato za účelem zajištění bezpečnosti v oblasti zdravotnických prostředků a ke zlepšení transparentnosti a sledovanosti zdravotnických prostředků. Návrh především ustavuje Informační systém zdravotnických prostředků a upravuje předepisování a výdej zdravotnických prostředků.
Předpokládaná účinnost: Q1 2021
F) ZAKOTVENÍ NÁHRADY ÚJMY ZPŮSOBENÉ POVINNÝM OČKOVÁNÍM
Stav: Zákon byl přijat ve znění pozměňovacích návrhů navržených Senátem, podepsán prezidentem republiky a zveřejněn ve sbírce zákonů. Účinnost zákona nastala 8. dubna 2020.
Popis: Návrh zákona míří na situace, kdy vznikla újma poškozenému pacientovi v důsledku povinného očkování, avšak nebývá způsobena důsledkem nesprávného postupu poskytovatele zdravotních služeb. Tuto újmu má dle navrhované úpravy odčinit stát a pomoci tak těm, kterým bylo uškozeno v důsledku strpění povinnosti nechat se očkovat a přispět tím k celkové proočkovanosti populace.
Předpokládaná účinnost: Účinnost zákona nastala 8. dubna 2020
Platné znění zákona zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2020-116
AKTIVITY APO
11. APO seminář
Jak pracovat na online platformě Microsoft Teams
Kdy: 6. listopadu od 9:30 do 12:30
Kde: online přes platformu Microsoft Teams
Přednášející: Jan Dolejš
Registrovat se můžete již nyní Zuzaně na adrese zuzana.komarkova@aifp.cz.
12. APO seminář
Grafický nástroj Canva
Kdy: 13. listopadu od 9:30 do 13:00
Kde: online přes platformu Google Meet
Přednášející: Kateřina Švidrnochová
Registrovat se můžete již nyní Zuzaně na adrese zuzana.komarkova@aifp.cz.
Online konference
Telemedicína
Kdy: 27. listopadu od 9:15 do 12:30
Kde: online přes platformu Microsoft Teams
Přednášející:
- Ing. Antonín Hlavinka, Fakultní nemocnice Olomouc
- MUDr. Mgr. Jolana Kopsa Těšinová, Ph.D., 1. Lékařská fakulta Karlovy univerzity
- Prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc., ISCARE
- MUDr. Katarína Hradská, Fakultní nemocnice v Ostravě
Přijměte pozvání na online konferenci k aktuálnímu tématu telemedicíny. Její program naleznete níže nebo ke stažení ZDE.
Registrovat se můžete již nyní Zuzaně na adrese zuzana.komarkova@aifp.cz.
AKTIVITY ČLENSKÝCH PACIENTSKÝCH ORGANIZACÍ V APO
Nedoklubko z.s.: Světový den předčasně narozených dětí slavíme 17. listopadu 2020 v ČR už podesáté
Letos chceme více než dříve zvýšit povědomí o předčasném porodu. Chceme vyzdvihnout a poděkovat za českou neonatologickou péči, která patří ke světové špičce. Chceme upozornit obecně na problematiku předčasného porodu, zároveň se však budeme letos poprvé více věnovat rizikovému těhotenství a osvětě nejčastějších komplikací v těhotenství, které k předčasnému porodu vedou.
Na každé zapojené neonatologické oddělení dodáme LED svítící purpurové řetězy, aby každé oddělení mohlo symbolicky rozsvítit purpurové světlo a přidat se k celosvětovým oslavám, fotostěny pro sdílení fotografií, informativní a edukační plakáty a letáky pro zvýšení povědomí o předčasném porodu, plakáty s děkovnými vzkazy rodičů, velké dárkové boxy s děkovnými balíčky a dárky od našich partnerů pro každého lékaře, sestřičky či další personál, který působí na daném oddělení, a v neposlední řadě i limitovanou edici léčivých balíčků Nedoklubka s našimi materiály a dárky od našich partnerů pro každou maminku, která se svým děťátkem bude v listopadu na jednom ze 31 zapojených oddělení. Rovněž vydáváme knihu, která je určena primárně ženám, kterým hrozí předčasný porod.
Cerebrum - sdružení osob se získaným poškozením mozku a jejich rodin, z.s. nabízí psychologickou online podporu nejen pečujícím!
S Debrou NADOTEK
Mají kůži křehkou jako motýlí křídla, ale vlídný dotek jim neublíží. DEBRA ČR spolu s Jitkou Čvančarovou, Liběnou Rochovou a Lukášem Musilem vyrábí trička NADOTEK.
Proč právě NADOTEK?
Život s nemocí motýlích křídel přináší mnohá úskalí. S nemocí, kdy vás bolí každý dotek. Kdy se vás může kdokoli jakkoli “dotknout” slovem, pohledem… kdy i pouhá chůze, nošení oblečení, polknutí jídla zraňuje…
Proto máme tričko NADOTEK. Vypadá, že je naruby, ale má to důvod… Švy oblečení mohou poranit křehkou kůži našich pacientů. Trička NADOTEK jsou šitá švy ven. Jejich prodejem získáváme prostředky, díky nimž můžeme podporovat naše milé "Motýlky".
Kdo tričko nosí, zároveň pomáhá s šířením osvěty. Říká, že má tričko naruby, protože je NADOTEK. Protože tím pomáhá lidem s nemocí motýlích křídel.
Co znamená být “Motýlek”?
Epidermolysis bullosa congenita - EB. Raději říkáme nemoc motýlích křídel. Představte si kůži tak křehkou a zranitelnou jako jsou motýlí křídla…
V Debře už 16 let systematicky pomáháme výlučně lidem s touto zákeřnou vrozenou nemocí. Je to vzácné onemocnění a u nás ho má asi 360 lidí. Mít tuto nemoc znamená neznat den bez bolesti. Na křehké kůži se i po sebemenším otlaku či tření tvoří bolestivé puchýře a ranky. Ty se někdy hodně dlouho a špatně hojí. Hrozí ztráta nehtů, kazí se zuby, padají vlasy, srůstají prsty. Kůže neustále bolí, je potřeba ji pořád chránit. Stejně tak sliznice - už jen otevřít ráno oči je výhra! Je nutné mixovat jídlo, aby polknutí sousta neporanilo jícen…
Z rodičů se stávají pečovatelé, bez kterých se “Motýlci” neobejdou. Denně tráví hodiny převazováním, ošetřováním ran, preventivními vývazy prstů atd. Často není možné, aby oba rodiče pracovali, jejich děťátko je neustále potřebuje mít nablízku. NADOTEK. Ale ošetřovací materiál, výživové doplňky, velmi časté cesty k lékařům, vhodné pomůcky, bezbariérové úpravy… to vše je finančně moc náročné. Proto je tu DEBRA.
Celý kolotoč péče o pacienta s nemocí motýlích křídel je nesmírně vyčerpávající. Dítě péči potřebuje neustále. I když už dítětem dávno není. A ať se snaží, jak chtějí, dělají, co mohou, bolest, kterou pacienti cítí, nemizí. Na nemoc motýlích křídel není žádný lék a světlo na konci tunelu v tuto chvíli nikdo nevidí. To vše je emočně extrémně náročné. Proto je tu DEBRA.
Aby mohla DEBRA svým pacientům poskytovat veškerou podporu, musí na to mít prostředky. Proto se snažíme i prodejem triček NADOTEK získávat finance, které používáme k jedinému účelu - k adresné pomoci lidem s nemocí motýlích křídel.
Buďte i Vy NADOTEK. Koupí trička NADOTEK se připojíte k těm, komu není lhostejný osud lidí, kteří neprožijí den bez bolesti.
Děkujeme!
Migréna-help, Spojené hlavy, z.s.: 1. pacientská konference o migréně ONLINE!
Konference nabídne v první řadě sérii přednášek pestré škály odborníků od neuroložky přes specialistku na tradiční čínskou medicínu až po jednu z největších obhájkyň práv osob s migrénou v Evropě. V rámci doprovodného programu se můžete těšit například na fyzioterapeutický workshop, individuální konzultaci s psychoterapeutkou a na neformální setkání osob s migrénou. Chybět nebude ani pacientský příběh známé moderátorky a herečky Ester Janečkové.
Konference proběhne z důvodu současných pandemických opatření online. Veškeré informace ZDE.
Setkání členů Asociace muskulárních dystrofiků v ČR
Amelie, z.s.: Nezůstat sám a být v kontaktu
Tato bezplatná nabídka je určená všem onkologicky nemocným a jejich blízkým, všem na koho nastávající situace padá, obává se vycházet, stahuje se z kontaktů s blízkými i vzdálenějšími lidmi, neví, co dělat a nebo je prostě na situaci a svou nemoc sám. Pracovníci a dobrovolníci Amelie, z.s. nabízí telefonický kontakt.
Stačí se jen ozvat do Centra Amelie a pracovníci se již ozvou zpět a pak budou s těmi, kdo to chtějí, v průběžném kontaktu.
Nezůstávejte sami za zavřenými dveřmi, Amelie tu je pro Vás a s Vámi.
Společně to zvládneme a ne jen v době restrikcí!
Amelie, z.s. se již od roku 2006 věnuje psychosociální pomoci onkologicky nemocným a jejich blízkým. Vizí Amelie je, aby rakovina byla vnímána „jen“ jako součást života a své poslání vidí v tom, že pomáhá žít život s rakovinou. Více informací o Centrech, dobrovolnickém programu a neziskové organizaci Amelie, z.s. lze nalézt na oficiálních webových stránkách www.amelie-zs.cz.
Spolek Kolumbus podporuje členy, kteří se věnují výtvarné tvorbě
Spolek Kolumbus je sdružením osob se zkušeností s duševním onemocněním, mezi jeho členy jsou i lidé, kteří malují obrazy. Spolupráce mezi sdružením a jeho výtvarníky je poměrně rozsáhlá: spolek jim pomáhá s nákupem výtvarných potřeb, organizuje společné výstavy, prodává kopie jejich obrazů, přičemž získané peníze používá k financování svých aktivit, …
O veškerou spolupráci s výtvarníky se stará člen širšího výboru spolku Václav Pelikán. Stará se o rozsáhlou sbírku naskenovaných obrazů od členů organizace a domlouvá prostory k výstavám. Výtvarná díla prodává na akcích v průběhu roku, touto cestou propaguje spolek i jeho autory.
V letošním roce se kvůli pandemii nemoci COVID- 19 nekonala žádná výstava výtvarníků organizace. „Také se pokouším sehnat místo pro výstavy, což je letos zatím velkým problémem kvůli krizovému stavu, který toto po dlouhou dobu znemožnil,“ uvedl Pelikán. Aktuálně pracuje na úpravách obrazů v prodejní sbírce, vkládá je do nových rámů. Také plánuje levněji doprodat starší díla.
Podle Václava Pelikána je výtvarná tvorba lidí, kteří mají zkušenost s duševním onemocněním, specifická a originální. Lidé s duševní poruchou mají jiný pohled na svět, což se odráží v jejich tvorbě. Pelikán si myslí, že „každá duševní porucha… je v podstatě narušením správného vnímání reality. Pokud to dokážeme využít, je to jen k dobru.“ Pro umělce s psychickými potížemi je výtvarná tvorba specifickým druhem relaxace a dočasné úlevy od reality, která bývá často bolestivá.
Článek je zkrácenou verzí tiskové zprávy z webu spolku. Její plné znění naleznete ZDE.
Více na www.spolekkolumbus.cz.